  • PIC16F1783-E/ML
PIC16F1783-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1783-E/ML
HK JDW NO:
536-PIC16F1783-E/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F1783-E/ML
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16F1783 28 Pin 32MHz 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC16F1783-E/ML Overview
For space savings, it is available in the 28-VQFN Exposed Pad package. The way of mounting it is Surface Mount. In the package Tube, it is included. A core processor of PIC is present in the device. Work should be done at -40°C~125°C TA. In terms of its program memory type, it is FLASH. There are 24 I/Os on it. It has a base part number of PIC16F1783 that can be used to find other components that are comparable. The terminals are positioned at QUAD. Currently, it consists of 28 terminationals. The PIC? XLP? 16F series includes this electrical component. The supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC for its uPs, uC, and peripheral ICs. For its construction, 28 pins are used. The component is included in Microcontrollers. It is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 7kB. Supply current is maximum at 7.5mA. There is 2.5/5V power source in this device. It performs extremely well at a frequency of 32MHz. 3 timer/counters are present. CPU family PIC comprises the part. Normal operation requires a supply voltage (Vsup) that is higher than 2.7V. Using a Internal oscillator type, it works well.
PIC16F1783-E/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F1783-E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F1783-E/ML Microcontroller applications.
  • Smart instruments
  • Mobile computers
  • Hand-held metering systems
  • Process control devices
  • Answering machines
  • Fax machines
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Radio
  • Aerospace navigation systems
  • Keyboards
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1783-E/ML
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    7.5mA
  • Data Converter
    A/D 11x12b; D/A 1x8b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    512
  • Number of External Interrupts
    1
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F1783
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V