  • PIC16F1933-I/ML
PIC16F1933-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1933-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F1933-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F1933-I/ML
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1933 28 Pin 32MHz 3V 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 384
Purchasing and Inquiry
PIC16F1933-I/ML Overview
A 28-VQFN Exposed Pad package is included. The board has 25 I/Os. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. The 8-Bit core is the core of the MCU. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The PIC® XLP™ 16F series is comprised of this electrical component. The size of the program memory of Microcontroller is 7KB 4K x 14. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. This chip has a total of 28 terminations on MCU chip. The part works on a 8-bit basis. IC Chip has 3V volt supply outputs. Currently, MCU chip has NO DMA channels. The part owns 7kB memory size. Using the base part number PIC16F1933, you will be able to find alternatives for the part. Using a 32MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Chips have 28 pins. It consists of 28 pins. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. It has built-in EEPROM, FLASH memory. In total, there are 11 channels for the ADC on this board. The device has a set of 1 A/D converters. 8 bits are found on a chip. In order for the device to function, it uses 5 PWM channels. 2 I2C channels are integrated by the part.
PIC16F1933-I/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F1933-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F1933-I/ML Microcontroller applications.
  • Playstation
  • Automatic control
  • Fire detection & safety devices
  • Wastewater treatment
  • Current meter
  • Virtual reality VR robots
  • Electronic jamming systems
  • Computed Tomography (CT scan)
  • X-ray
  • Industrial instrumentation devices
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1933-I/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F1933
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    25
  • Nominal Supply Current
    3.4mA
  • RAM Size
    256 x 8
  • Memory Type
    EEPROM, FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Address Bus Width
    8b
  • Density
    56 kb
  • ROM (words)
    4096
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of PWM Channels
    5
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    950μm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm