  • PIC16F1938-I/SP
PIC16F1938-I/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1938-I/SP
HK JDW NO:
536-PIC16F1938-I/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16F1938-I/SP
Description:
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1938 28 Pin 32MHz 3.3V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 5697
Purchasing and Inquiry
PIC16F1938-I/SP Overview
This Microcontroller comes in a 28-DIP (0.300, 7.62mm) package. The board has 25 I/Os. Using the Mounting Type Through Hole, the MCU is mounted on PCB. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. Microcontroller runs in PIC® XLP™ 16F Series. This program has a program memory of 28KB 16K x 14 bytes, which is the size of the program. Powered by a PIC Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. 28 is the number of terminations on the IC chip that are present. You get a 8-bit size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. MCU chip has NO DMA channels. 28kB memory size belongs to the part. You can find alternatives through the base part number PIC16F1938. Using a 32MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. It is possible to access the 28 pins on the chip. There are 5 timers/counters in this device. The pins counted are 28. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors. In total, there are 11 channels for the ADC on this board.
PIC16F1938-I/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16F1938-I/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F1938-I/SP Microcontroller applications.
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Communication
  • Televisions
  • CD players
  • Microwave ovens
  • Oscilloscopes
  • Digital TVs
  • Playstation
  • Measuring revolving objects
  • Heater/Fan
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1938-I/SP
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Termination
    Through Hole
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16F1938
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    28kB
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    28KB 16K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    8mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x10b
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    3.81mm
  • Length
    35.56mm
  • Width
    7.493mm