  • PIC16F631-E/SO
PIC16F631-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F631-E/SO
HK JDW NO:
536-PIC16F631-E/SO
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16F631-E/SO
Description:
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16F Series PIC16F631 20 Pin 20MHz 5V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F631-E/SO Overview
Due to its space-saving qualities, it is available in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. The way of mounting it is Surface Mount. It is available in the Tube package. There is a PIC as core processor in this device. Work should be done at -40°C~125°C TA. It has a type of program memory of FLASH. A total of 18 I/Os are available on this device. A comparable component can be found by using the base part number PIC16F631. The terminals of this device are located at DUAL. 20 terminations are present in it. This electrical component is part of the PIC? 16F series. As a result of the 5V supply voltage, high efficiency is possible. uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROCONTROLLER, RISC. It is constructed using 20 pins. Based on the Surface Mount method, it is mounted. This device has a total of 20 pins. This is a component included in Microcontrollers. In order to store data and programs, the devices have a memory size of 1kB. The system is highly efficient when working at a frequency of 20MHz. In order to fully utilize its adaptability, designers can utilize the supply voltage of 5V in their designs. There are currently 2 timers/counters set up on the system. This part is an integral part of the PIC CPU family. An oscillator of type Internal is used.
PIC16F631-E/SO Features
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F631-E/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F631-E/SO Microcontroller applications.
  • Toasters
  • Copiers
  • Paper shredders
  • Hearing aids
  • Broadband technology, video and voice processing
  • DDC control
  • Home appliances
  • Firewalls
  • Teletext terminals
  • Laminators
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F631-E/SO
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    PIC® 16F
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F631
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Memory Size
    1kB
  • Number of I/O
    18
  • RAM Size
    64 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V