  • PIC16F639T-I/SS
PIC16F639T-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F639T-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F639T-I/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F639T-I/SS
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16F Series PIC16F639 20 Pin 20MHz 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F639T-I/SS Overview
To save space, it is included in the 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. Mounted using Surface Mount. It comes in the package?of a Tape & Reel (TR). A core processor of PIC is present in the device. The temperature should be kept at -40°C~85°C TA while working. There is FLASH program memory in it. A total of 11 I/Os are available on this device. To find comparable components, use the PIC16F639 base part number. The position of the device is DUAL at terminal. There are a total of 20 terminations in it. It is a member of the PIC? 16F series of electrical components. There are 20 pins used in the construction of this device. During the mounting process, the device is mounted based on the Surface Mount method. A total of 20 pins are attached to it. Subcategory Microcontrollers includes this component. In order to store data and programs, the devices have a memory size of 3.5kB. Using a frequency of 20MHz, it is very efficient. 2 timer/counters are present. As part of the PIC CPU family, this component is included. There are 12 programmable I/Os. An oscillator type Internal is required for it to work.
PIC16F639T-I/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F639T-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F639T-I/SS Microcontroller applications.
  • Fire alarms
  • Projector
  • Food and beverage
  • Smart instruments
  • Playstation
  • Dryers
  • Teletext terminals
  • Digital cameras
  • Heater/Fan
  • Instrument control
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F639T-I/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F639
  • Pin Count
  • Interface
    SPI
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    11
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V