  • PIC16F720-E/SS
PIC16F720-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F720-E/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F720-E/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F720-E/SS
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16F Series PIC16F720 20 Pin 16MHz 3.3V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F720-E/SS Overview
To save space, it is included in the 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. A Surface Mount mounting method is used. A package of Tube contains it. A core processor of PIC is present in the device. Working at -40°C~125°C TA temperature is recommended. FLASH is the type of program memory used by it. There are 17 I/Os on it, which makes it a very simple device. A comparable component can be found by using the base part number PIC16F720. This device has terminals at DUAL. Currently, it consists of 20 terminationals. The PIC? 16F series contains this electrical component. High efficiency is possible due to the 3.3V supply voltage. UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MICROCONTROLLER, RISC in order to monitor their performance. It is constructed using 20 pins. A total of 20 pins are attached to it. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. Memory size for the devices is 3.5kB, which can be used to store programs and data. Power comes from a source of 2/5V. It performs extremely well at a frequency of 16MHz. There are currently 3 timers/counters set up on the system. It is one of the members of the CPU family PIC. It works with an oscillator type Internal.
PIC16F720-E/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F720-E/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F720-E/SS Microcontroller applications.
  • Entertainment products
  • Christmas lights
  • Calculator
  • Removable disks
  • Accu-check
  • Ipod
  • Fabric
  • Digital TVs
  • Robotic prosthetic limbs
  • Firewalls
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F720-E/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F720
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    17
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 12x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    12
  • Number of PWM Channels
    1
  • Height
    1.85mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    5.6mm