  • PIC16F723-E/SO
PIC16F723-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F723-E/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F723-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16F723-E/SO
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16F723 28 Pin 20MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F723-E/SO Overview
As a result, it is available in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. A Surface Mount mounting method is used. It comes in a Tube package. There is a PIC as core processor in this device. During work, the temperature should remain at -40°C~125°C TA. There is FLASH program memory in it. 25 I/Os are present on the device. In order to find similar components, it has a base part number of PIC16F723. At DUAL, its terminals are located. This circuit consists of 28 terminationals. The PIC? XLP? 16F series contains this electrical component. It is possible to achieve high efficiency with a 3.3V supply voltage. The gadget has MICROCONTROLLER for its uPs, uC, and peripheral ICs. There are 28 pins used in the construction of this device. This mount is done in accordance with the method of Surface Mount. A total of 28 pins are attached to it. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. A device with a memory size of 7kB can store programs and data. A 2/5V source of power is being used to run it. At a frequency of 20MHz, it can achieve excellent efficiency. 3 timer/counters are present. The part is a part of the PIC CPU family. Using oscillator type Internal makes it work.
PIC16F723-E/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F723-E/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F723-E/SO Microcontroller applications.
  • Industrial instrumentation devices
  • Calculator
  • Torpedo guidance
  • Fire alarms
  • 3D printers
  • Oil and gas
  • Television
  • Computer/laptop
  • Teletext terminals
  • Current meter
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F723-E/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F723
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5V
  • Interface
    I2C, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    192 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    17.9mm