  • PIC16F727-I/ML
PIC16F727-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F727-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC16F727-I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F727-I/ML
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16F727 44 Pin 20MHz 3.3V 44-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC16F727-I/ML Overview
To save space, it is included in the 44-VQFN Exposed Pad package. A Surface Mount mounting method is used. Tube is the package that contains it. PIC core processor is present on the device. In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. Memory type FLASH is used for program memory. There are 36 I/Os on the board. Based on the PIC16F727 base part number, it can be compared with other components. The terminals are positioned at QUAD. This circuit consists of 44 terminationals. Part of the PIC? XLP? 16F series, this electrical component is used in a variety of applications. By using a 3.3V voltage supply, high efficiency is possible. MICROCONTROLLER is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. The structure is constructed from 44 pins. According to Surface Mount, it is mounted. A total of 44 pins are attached to it. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. In the device, there is a memory capacity of 14kB which may be used to store programs and data. The system is highly efficient when working at a frequency of 20MHz. A total of 3 timers/counters are present. It belongs to the PIC CPU family. Using an oscillator type of Internal, it works.
PIC16F727-I/ML Features
44-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F727-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F727-I/ML Microcontroller applications.
  • Accu-check
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Robotic prosthetic limbs
  • DVD\DV\MP3 players
  • Christmas lights
  • Smart instruments
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Mobile computers
  • Security systems
  • Leakage current tester
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F727-I/ML
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    44
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F727
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    I2C, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Number of I/O
    36
  • RAM Size
    368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Data Converter
    A/D 14x8b
    3
  • Density
    112 kb
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    14
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    950μm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm