  • PIC16F76-E/SO
PIC16F76-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F76-E/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F76-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16F76-E/SO
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16F Series PIC16F76 28 Pin 20MHz 5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F76-E/SO Overview
It comes in a 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. It has a number of 22I/Os. The Mounting Type of the device is Surface Mount. It is based on the 8-Bit. The It?ˉs Program Memory Type is FLASH. The device runs in -40??C~125??C TA Operating Temperature. It runs in PIC? 16F Series.
PIC16F76-E/SO Features
PIC? 16F series
Base part number of PIC16F76
28 Terminals
Based on the 8-Bit
Comes with 28 Pins
PIC16F76-E/SO Applications
  • Microwave ovens
  • 3D printers
  • Digital TVs
  • Digital set-top boxes
  • Kindle
  • Calculator
  • Equipment control
  • Television
  • Toys
  • Home video and audio
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F76-E/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F76
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 5x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Height Seated (Max)
    2.64mm
  • Length
    17.87mm