  • PIC16F84A-04/SS
PIC16F84A-04/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F84A-04/SS
HK JDW NO:
536-PIC16F84A-04/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F84A-04/SS
Description:
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16F Series PIC16F84A 20 Pin 4MHz 5V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F84A-04/SS Overview
It is available in the 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package for the benefit of saving space. The way of mounting it is Surface Mount. You can find it in the package of Tube. Devices with PIC core processors are available. The temperature should be kept at 0°C~70°C TA while working. FLASH is its program memory type. It has a number of 13I/Os. Based on the PIC16F84A base part number, it can be compared with other components. The terminals of this device are set to DUAL. 20 terminationals are present. In the PIC? 16F series, this electrical component is found. This is due to the fact that the supply voltage is 5V, resulting in high efficiency. In this gadget, MICROCONTROLLER, RISC is the device's uPs/uCs/Peripheral IC. There are 20 pins used in the construction of this device. It is mounted based on the method of Surface Mount. A total of 20 pins are attached to it. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. In the device, there is a memory capacity of 1.8kB which may be used to store programs and data. There is a maximum current supply of 4.5mA. A 5V power source powers it. It performs extremely well at a frequency of 4MHz. While deploying 5V, designers will be able to fully take advantage of its adaptability. The number of timers and counters is 1. This part is an integral part of the PIC CPU family. External is the oscillator type it uses.
PIC16F84A-04/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F84A-04/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F84A-04/SS Microcontroller applications.
  • Toys
  • Heart rate monitors
  • PDAs, game consoles
  • Set-top boxes
  • Fax machines
  • Paper shredders
  • Accu-check
  • Calculator
  • Industrial robot
  • Embedded gateways
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F84A-04/SS
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    4MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F84A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    1.8kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    13
  • RAM Size
    68 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Size
    1.75KB 1K x 14
  • Supply Current-Max
    4.5mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    4 μs
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • EEPROM Size
    64 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    7.2mm