  • PIC16F916T-I/SS
PIC16F916T-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F916T-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F916T-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F916T-I/SS
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16F Series PIC16F916 28 Pin 20MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 2041
Purchasing and Inquiry
PIC16F916T-I/SS Overview
As a result, it is available in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. Surface Mount is used for mounting. In the package Tape & Reel (TR), it is included. PIC core processor is present on the device. The temperature should be kept at -40°C~85°C TA while working. In terms of its program memory type, it is FLASH. 24 I/Os have been provided by the device. In order to find similar components, it has a base part number of PIC16F916. The position of the device is DUAL at terminal. It consists of 28 terminationals. The PIC? 16F series includes this electrical component. As a result of the 5V supply voltage, high efficiency is possible. It has uPs/uCs/Peripheral IC - MICROCONTROLLER, RISC. 28 pins are used to construct it. During the mounting process, the device is mounted based on the Surface Mount method. Total number of pins is 28. Subcategory Microcontrollers includes this component. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 14kB. When working at a frequency of 20MHz it is able to achieve excellent efficiency. Using 5V's adaptability as a supply voltage allows designers to maximize its use. It appears that there are 3 timers/counters in use. It is part of the PIC CPU family. In addition, it is also capable of having the property ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ. It works with an oscillator type Internal.
PIC16F916T-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F916T-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F916T-I/SS Microcontroller applications.
  • Blenders
  • Laminators
  • Washing machine
  • Digital cameras
  • Microwave ovens
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Traditional industrial transformation
  • Scanners
  • DDC control
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F916T-I/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F916
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, SSP, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    352 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 5x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    10.2mm