  • PIC16HV753-I/ST
PIC16HV753-I/ST
advertisement
Manufacturer No:
PIC16HV753-I/ST
HK JDW NO:
536-PIC16HV753-I/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
PIC16HV753-I/ST
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16F Series PIC16HV753 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16HV753-I/ST Overview
There is an option to purchase it in the 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, which saves space. The way of mounting it is Surface Mount. There is a Tube package available for it. A PIC core processor powers the device. It is important to keep the temperature at -40°C~85°C TA while working. FLASH is the type of program memory used by it. There are 11 I/Os on the board. Based on its base part number of PIC16HV753, other similarly-sized components can be found. At DUAL, its terminals are located. Currently, it consists of 14 terminationals. PIC? 16F is the series number of this electrical component. This gadget has MICROCONTROLLER, RISC as its uPs/uCs/Peripheral IC. It is one of the components included in Microcontrollers. It is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 3.5kB. Supply current is maximum at 3mA. Power comes from a source of 2/5V. There is a maximum frequency of 8MHz for the device. PIC CPUs are included in this part. It works with an oscillator type Internal.
PIC16HV753-I/ST Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16HV753-I/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16HV753-I/ST Microcontroller applications.
  • Embedded gateways
  • Firewalls
  • Industrial instrumentation devices
  • Wastewater treatment
  • Fax machines
  • Hearing aids
  • Hard drives
  • 3D printers
  • Washing machine
  • Dialysis machines (performs function of liver)
Step5Bar-code shipping tag
PIC16HV753-I/ST
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Resistance
    128Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16HV753
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2/5V
  • Interface
    USB
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    11
  • Speed
    20MHz
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Supply Current-Max
    3mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b; D/A 1x9b
  • Data Bus Width
    8b
  • CPU Family
    PIC
  • Max Frequency
    8MHz