  • PIC16LF1509T-I/SS
PIC16LF1509T-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1509T-I/SS
HK JDW NO:
536-PIC16LF1509T-I/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16LF1509T-I/SS
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16LF1509 20 Pin 20MHz 3.3V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16LF1509T-I/SS Overview
There is a 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package available to save space. Surface Mount is the way to mount it. In the package Tape & Reel (TR), it is included. PIC core processor is present on the device. It is important to keep the temperature at -40°C~85°C TA while working. FLASH has been assigned to it as a program memory. It has a number of 17I/Os. Other components that are comparable to it have the base part number PIC16LF1509. A DUAL position is assigned to its terminals. In this case, there are 20 terminationals. PIC? XLP? 16F is the series number of this electrical component. Because of the 3.3V voltage of the supply, high efficiency can be achieved. As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROCONTROLLER, RISC. It is constructed with 20 pins. It has a total of 20 pins on it. This is a component included in Microcontrollers. In the device, there is a memory capacity of 14kB which may be used to store programs and data. It is important to note that the maximum supply current is 2.1mA. It is highly efficient when it works at a frequency of 20MHz. 3 timer/counters are present. It belongs to the PIC CPU family. There are a total of 18 programmable I/Os. There is also a property of ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ on it. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.5V. Internal is the oscillator type it uses.
PIC16LF1509T-I/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF1509T-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF1509T-I/SS Microcontroller applications.
  • Embedded gateways
  • Digital set-top boxes
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Electronic jamming systems
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Binding machines
  • Multi-meter
  • Oscilloscopes
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Measuring revolving objects
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1509T-I/SS
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF1509
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Number of I/O
    17
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    2.1mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 12x10b; D/A 1x5b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    18
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    7.2mm