  • PIC16LF1518-E/SP
PIC16LF1518-E/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1518-E/SP
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16LF1518-E/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16LF1518-E/SP
Description:
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16LF1518 28 Pin 20MHz 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16LF1518-E/SP Overview
There is a 28-DIP (0.300, 7.62mm) package available to save space. Using Through Hole, it is mounted. It comes in the package?of a Tube. There is a PIC as core processor in this device. Working at -40°C~125°C TA temperature is recommended. The type of memory it uses is FLASH. There are 25 I/Os on it, which makes it a very simple device. Based on the PIC16LF1518 base part number, it can be compared with other components. The terminals are positioned at DUAL. It has 28 terminationals. This electrical component is part of the PIC? XLP? 16F series. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC as its uPs/uCs/peripheral IC. It is constructed using 28 pins. Total number of pins is 28. It belongs to the subcategory Microcontrollers. In the device, there is a memory capacity of 28kB which may be used to store programs and data. When working at a frequency of 20MHz it is able to achieve excellent efficiency. In order to fully utilize its adaptability, designers can utilize the supply voltage of 3.3V in their designs. 3 counters/timers are currently active. CPU family PIC comprises the part. Moreover, it also has the property of ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ. It works with an oscillator type Internal.
PIC16LF1518-E/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16LF1518-E/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF1518-E/SP Microcontroller applications.
  • Microwave ovens
  • Air fryers
  • Embedded gateways
  • Walkie talkies
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Binding machines
  • 3D printers
  • Microwave ovens
  • Ipod
  • Vacuum cleaners
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1518-E/SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF1518
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    28kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    28KB 16K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 17x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    5.08mm