  • PIC16LF15376-I/PT
PIC16LF15376-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF15376-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC16LF15376-I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC16LF15376-I/PT
Description:
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF15376 3V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC16LF15376-I/PT Overview
The package has a 44-TQFP shape. The board has 36 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. The 8-Bit core is the core of the MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. It is part of the PIC® XLP™ 16F series of electrical components. Its program memory size is 28KB 16K x 14. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 44 terminations were applied to the IC chip. A 8-bit operation is performed by this part. IC Chip has 3V volt supply outputs. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. There are a number of alternatives to the base part number PIC16LF15376 that you can find. There are YES PWM channels on the device. The device is powered by the the PIC CPU family that is embedded in it. It is at 32MHz clock frequency. I would like to mention a few additional features such as ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ in order to name a few.
PIC16LF15376-I/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
PIC16LF15376-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF15376-I/PT Microcontroller applications.
  • Guidance-GPS
  • Wastewater treatment
  • Set-top boxes
  • Calculator
  • Computers
  • Coffee machines
  • Ipod
  • Current meter
  • Projector
  • Electrocardiogram (EKG)
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF15376-I/PT
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    PIC16LF15376
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G44
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    28KB 16K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 35x10b; D/A 1x5b
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    16384
  • EEPROM Size
    224 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Screening Level
    TS 16949
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    2048
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm