  • PIC16LF1782-I/MV
PIC16LF1782-I/MV
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1782-I/MV
HK JDW NO:
536-PIC16LF1782-I/MV
Package:
28-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF1782-I/MV
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16LF1782 28 Pin 32MHz 3V 28-UFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC16LF1782-I/MV Overview
As a result, it is available in the 28-UFQFN Exposed Pad package. Mounted using Surface Mount. You can find it in the package of Tube. A PIC core processor powers the device. During work, the temperature should remain at -40°C~85°C TA. It has a type of program memory of FLASH. There are 24 I/Os on it, which makes it a very simple device. Based on the PIC16LF1782 base part number, it can be compared with other components. The terminals of this device are set to QUAD. There are a total of 28 terminations in it. This electrical component is part of the PIC? XLP? 16F series. The supply voltage of 3V allows for high efficiency. As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROCONTROLLER, RISC. A total of 28 pins are used in its construction. A total of 28 pins are attached to it. It falls under the category of Microcontrollers. Memory size for the devices is 3.5kB, which can be used to store programs and data. A maximum supply current of 10mA is set. This device achieves excellent efficiency at frequencies of 32MHz. The number of timers and counters is 3. It is a member of the PIC family of CPUs. There are 25 programmable I/Os in the device. There is an oscillator type Internal used in this circuit.
PIC16LF1782-I/MV Features
28-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF1782-I/MV Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF1782-I/MV Microcontroller applications.
  • Dryers
  • Projectors
  • Kindle
  • Aerospace navigation systems
  • Security systems
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Calculator
  • Fire detection & safety devices
  • Process control devices
  • Computed Tomography (CT scan)
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1782-I/MV
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    28-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF1782
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    10mA
  • Data Converter
    A/D 11x12b; D/A 1x8b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    25
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height
    500μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm