  • PIC16LF1829-E/P
PIC16LF1829-E/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1829-E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16LF1829-E/P
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16LF1829-E/P
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? mTouch? 16F Series PIC16LF1829 20 Pin 32MHz 3V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16LF1829-E/P Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) package. It is mounted using the way of Through Hole. Package Tube contains it. A PIC core processor powers the device. The temperature should be kept at -40°C~125°C TA while working. In terms of its program memory type, it is FLASH. The device has 17 I/Os. It has a part number of PIC16LF1829 that can be used to locate similar components. The position of the device is DUAL at terminal. Currently, it consists of 20 terminationals. The electrical component is part of the series PIC? XLP? mTouch? 16F. Using the 3V supply voltage allows for high efficiency. As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROCONTROLLER, RISC. A number of 20 pins are used to construct it. In total, it has 20 pins. The component is included in Microcontrollers. The devices have a memory size of 14kB that can be used to store programs and data. Power comes from a source of 2/3.3V. This device works well at 32MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency. 5 counters/timers are currently active. It is one of the members of the CPU family PIC. A chip with 18 programmable inputs/outputs is available. In addition, it is also capable of having the property ALSO OPERATES 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ. There is an oscillator type Internal used in this circuit.
PIC16LF1829-E/P Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16LF1829-E/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF1829-E/P Microcontroller applications.
  • Virtual reality VR robots
  • Projectors
  • Fax machines
  • Multi-meter
  • PDAs, game consoles
  • Digital set-top boxes
  • Telephone sets
  • Fire detection & safety devices
  • Automatic control
  • Electromechanical control
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1829-E/P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    PIC® XLP™ mTouch™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF1829
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    17
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    8192
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    18
  • Length
    26.162mm