  • PIC16LF648A-I/ML
PIC16LF648A-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF648A-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC16LF648A-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF648A-I/ML
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16F Series PIC16LF648A 28 Pin 20MHz 5V 28-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC16LF648A-I/ML Overview
It is available in the 28-VQFN Exposed Pad package for the benefit of saving space. The way of mounting it is Surface Mount. In the package Tube, it is included. A core processor of PIC is present in the device. The temperature should be kept at -40°C~85°C TA while working. The type of memory in which this program is stored is FLASH. A total of 16 I/Os are present. A component with the same part number as PIC16LF648A can be compared to other similar components. At QUAD, its terminals are located. A 28 termination is contained within it. The electrical component is part of the series PIC? 16F. High efficiency is possible due to the 5V supply voltage. uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROCONTROLLER, RISC. A total of 28 pins are required to construct this device. According to Surface Mount, it is mounted. On it, there are 28 pins. Microcontrollers contains this component. Using the devices' 7kB memory size, you can store programs and data. Power is provided by a source of 2.5/5V. At a frequency of 20MHz, it can achieve excellent efficiency. There are currently 3 timers/counters set up on the system. This part is part of the PIC family of CPUs. There is also the property of ALSO OPERATES AT 2 V AT 4 MHZ. In order to maintain normal operation, Vsup must be above 4.5V. It works with an oscillator type Internal.
PIC16LF648A-I/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF648A-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF648A-I/ML Microcontroller applications.
  • Digital cameras
  • Refrigerators
  • Telephone sets
  • Automatic staplers
  • Torpedo guidance
  • Medical instruments chromatographs
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Smoke alarms
  • Instrument control
  • Gas monitoring systems
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF648A-I/ML
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    PIC® 16F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2 V AT 4 MHZ
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF648A
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    SCI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    UART/USART
  • Access Time
    20 μs
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm