  • PIC17C44-16I/L
PIC17C44-16I/L
advertisement
Manufacturer No:
PIC17C44-16I/L
HK JDW NO:
536-PIC17C44-16I/L
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
PIC17C44-16I/L
Description:
16KB 8K x 16 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 17C Series PIC17C44 44 Pin 16MHz 5V 44-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
PIC17C44-16I/L Overview
There is a 44-LCC (J-Lead) package available to save space. It is mounted using the way of Surface Mount. It is available in the Tube package. There is a PIC as core processor in this device. Work should be done at -40°C~85°C TA. OTP has been assigned to it as a program memory. 33 I/Os can be found on it. To find comparable components, use the PIC17C44 base part number. This device has terminals at QUAD. It has 44 terminationals. It is a member of the PIC? 17C series of electrical components. As a result of the 5V supply voltage, high efficiency is possible. uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROCONTROLLER, RISC. The structure is composed of 44 pins. It has a total of 44 pins on it. The component is included in Microcontrollers. A device with a memory size of 16kB can store programs and data. A 5V source is used for powering it. It is highly efficient when it works at a frequency of 16MHz. While employing 5V, designers can maximize its supply voltage adaptability. The number of timers and counters is 4. As part of the PIC CPU family, this component is included. An oscillator type External is required for it to work.
PIC17C44-16I/L Features
44-LCC (J-Lead) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC17C44-16I/L Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC17C44-16I/L Microcontroller applications.
  • Home appliances
  • Automatic control
  • Removable disks
  • Printers
  • Set-top boxes
  • Missile control
  • Television
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Fax machines
Step5Bar-code shipping tag
PIC17C44-16I/L
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1996
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    16MHz
  • Base Part Number
    PIC17C44
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    SCI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    454 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~6V
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    UART/USART
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    16 μs
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    8192
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    16.5862mm