  • PIC18F1220-E/SS
PIC18F1220-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F1220-E/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F1220-E/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC18F1220-E/SS
Description:
4KB 2K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 18F Series PIC18F1220 20 Pin 40MHz 5V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC18F1220-E/SS Overview
There is a 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package available to save space. Surface Mount is the way to mount it. A package of Tube contains it. A core processor of PIC is present in the device. Work should be done at -40°C~125°C TA. It has a type of program memory of FLASH. 16 I/Os can be found on it. It has a base part number of PIC18F1220 that can be used to find other components that are comparable. A DUAL position is assigned to its terminals. This circuit consists of 20 terminationals. PIC? 18F is the series number of this electrical component. Because of the 5V voltage of the supply, high efficiency can be achieved. uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROCONTROLLER. The structure is composed of 20 pins. It is mounted based on the method of Surface Mount. It is equipped with 20 pins in total. This component is a part of Microcontrollers. Using the devices' 4kB memory size, you can store programs and data. Supply current cannot exceed 15mA. Power is provided by a source of 5V. This device achieves excellent efficiency at frequencies of 40MHz. 5V provides an adaptable and voltage-independent supply voltage when it is used by designers. The oscillator type Internal is used to operate the device.
PIC18F1220-E/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F1220-E/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F1220-E/SS Microcontroller applications.
  • Auto-breaking system
  • Refrigerators
  • 3D printers
  • Electromechanical control
  • Home video and audio
  • Fax machines
  • Scanners
  • Wastewater treatment
  • Toys
  • Sonography (Ultrasound imaging)
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F1220-E/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F1220
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    UART, USART
  • Memory Size
    4kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 2K x 16
  • Connectivity
    UART/USART
  • Supply Current-Max
    15mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 7x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • DAC Channels
    NO
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • RAM (words)
    256
  • Number of PWM Channels
    4
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    7.2mm