  • PIC18F2420-I/SP
PIC18F2420-I/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F2420-I/SP
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F2420-I/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC18F2420-I/SP
Description:
16KB 8K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 18F Series PIC18F2420 28 Pin 40MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC18F2420-I/SP Overview
To save space, it is included in the 28-DIP (0.300, 7.62mm) package. It is mounted using the way of Through Hole. A package of Tube contains it. Devices with PIC core processors are available. During work, the temperature should remain at -40°C~85°C TA. Memory type FLASH is used for program memory. The device has 25 I/Os. Based on its base part number of PIC18F2420, other similarly-sized components can be found. A DUAL position is assigned to its terminals. This circuit consists of 28 terminationals. The PIC? 18F series contains this electrical component. High efficiency is possible due to the 5V supply voltage. This gadget has MICROCONTROLLER, RISC as its uPs/uCs/Peripheral IC. It is constructed using 28 pins. A method of mounting is used, which is Through Hole. There are a total of 28 pins on it. In Microcontrollers, this component is included. A device with a memory size of 16kB can store programs and data. Power is provided by a source of 5V. The system is highly efficient when working at a frequency of 40MHz. A total of 4 timers/counters are present. The part is a part of the PIC CPU family. Using an oscillator type Internal, it operates.
PIC18F2420-I/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC18F2420-I/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F2420-I/SP Microcontroller applications.
  • Accu-check
  • Fire detection & safety devices
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Home appliances
  • Calculators
  • Automatic control
  • Graphic terminals
  • Smoke alarms
  • Digital cameras
  • Wastewater treatment
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F2420-I/SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18F2420
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    25
  • Nominal Supply Current
    1.1mA
  • RAM Size
    768 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 10x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Address Bus Width
    8b
  • Density
    128 kb
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    10
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    3.81mm
  • Length
    35.56mm
  • Width
    7.493mm