  • PIC18F24K20-I/SO
PIC18F24K20-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F24K20-I/SO
HK JDW NO:
536-PIC18F24K20-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC18F24K20-I/SO
Description:
16KB 8K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F24K20 28 Pin 64MHz 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 5077
Purchasing and Inquiry
PIC18F24K20-I/SO Overview
The package is in 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) format. The board has 24 I/Os. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of program memory it uses is FLASH. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. The PIC® XLP™ 18K series is comprised of this electrical component. This program memory has a size of 16KB 8K x 16, which indicates what the size of the program memory is. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. This is a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 28. A 8-bit operation is performed by this part. Currently, MCU chip has NO DMA channels. There is 16kB memory size assigned to the part. There are a number of alternatives to the base part number PIC18F24K20 that you can find. A good performance can be achieved at a frequency of 64MHz, as long as it is operated at a low power consumption. On the chip, 28 pins are accessible. It is equipped with 4 timers and counters. There are 28 pins on it. In this device, there is a PIC CPU embedded within it. Among the eight programmable I/O sections, there are many different ways in which it can be programmed. In total, there are 11 channels for the ADC on this board. In order for the device to function, it uses 5 PWM channels. 1 I2C channels are integrated by the part.
PIC18F24K20-I/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F24K20-I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F24K20-I/SO Microcontroller applications.
  • Routers
  • Fire alarms
  • Set-top boxes
  • Automatic control
  • Smart highways
  • Hearing aids
  • Copiers
  • Fax machines
  • Auto-breaking system
  • Aerospace navigation systems
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F24K20-I/SO
    Select All
  • Density
    128 kb
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    25
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of PWM Channels
    5
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    2.35mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
    28
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Power Dissipation
    1W
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Frequency
    64MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F24K20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V