  • PIC18F2525-I/SP
PIC18F2525-I/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F2525-I/SP
HK JDW NO:
536-PIC18F2525-I/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC18F2525-I/SP
Description:
48KB 24K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 18F Series PIC18F2525 28 Pin 40MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC18F2525-I/SP Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 28-DIP (0.300, 7.62mm) package. A Through Hole mounting method is used. There is a Tube package available for it. With a processor of PIC cores, the device is powered. When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C TA. Its type of program memory is FLASH. It has a number of 25I/Os. Other components that are comparable to it have the base part number PIC18F2525. This device has terminals at DUAL. A 28 termination is contained within it. An electrical component such as this is included in the series PIC? 18F. This is due to the fact that the supply voltage is 5V, resulting in high efficiency. The gadget has MICROCONTROLLER as its uPs/uCs/peripheral IC. For its construction, 28 pins are used. This mount is done in accordance with the method of Through Hole. It is equipped with 28 pins in total. This component is a part of Microcontrollers. The devices have a memory size of 48kB that can be used to store programs and data. It is powered by a 5V?source. It performs extremely well at a frequency of 40MHz. A total of 4 timers/counters have been set up. It belongs to the PIC CPU family. Internal is the oscillator type it uses.
PIC18F2525-I/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC18F2525-I/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F2525-I/SP Microcontroller applications.
  • Television
  • Hard drives
  • Kindle
  • Speed meter
  • Light sensing & controlling devices
  • Ipad
  • Firewalls
  • Hand-held metering systems
  • Christmas lights
  • Industrial instrumentation devices
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F2525-I/SP
    Select All
  • Height
    3.81mm
  • Length
    35.56mm
  • Width
    7.493mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2003
  • Series
    PIC® 18F
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18F2525
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    48kB
  • Number of I/O
    25
  • Nominal Supply Current
    1.1mA
  • RAM Size
    3.8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V