  • PIC18F26K80-E/SS
PIC18F26K80-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F26K80-E/SS
HK JDW NO:
536-PIC18F26K80-E/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC18F26K80-E/SS
Description:
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 18K Series PIC18F26K80 28 Pin 64MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC18F26K80-E/SS Overview
For the purpose of saving space, it is available in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. In this case, it is mounted using the method of Surface Mount. It comes in the package?of a Tube. The device has a PIC core processor. In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~125°C TA. There is FLASH program memory in it. The device has 24 I/Os. Based on the PIC18F26K80 base part number, it can be compared with other components. At DUAL, it has its terminals. In this case, there are 28 terminationals. The electrical component is part of the series PIC? XLP? 18K. Using the 3.3V supply voltage allows for high efficiency. The gadget has MICROCONTROLLER for its uPs, uC, and peripheral ICs. It is constructed with 28 pins. In total, it has 28 pins. It falls under the category of Microcontrollers. In the device, there is a memory capacity of 64kB which may be used to store programs and data. It is highly efficient when it works at a frequency of 64MHz. 5 counters/timers are currently active. This part is an integral part of the PIC CPU family. In order to maintain normal operation, Vsup must be above 3V. There is an oscillator type Internal used in this circuit.
PIC18F26K80-E/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F26K80-E/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F26K80-E/SS Microcontroller applications.
  • Copiers
  • Home video and audio
  • Virtual reality VR robots
  • Tape drives
  • Industrial instrumentation devices
  • Hard drives
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Keyboards
  • Refrigerators
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F26K80-E/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    64MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F26K80
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • RAM Size
    3.6K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 32K x 16
  • Connectivity
    ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x12b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of UART Channels
    2
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    1.85mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    5.6mm