  • PIC18F4321T-I/PT
PIC18F4321T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F4321T-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC18F4321T-I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC18F4321T-I/PT
Description:
8KB 4K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F4321 44 Pin 40MHz 5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC18F4321T-I/PT Overview
The package has a 44-TQFP shape. With 36 I/Os, it's pretty good. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. Powered by the 8-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of its program memory is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. It is part of the PIC® 18F series of electrical components. This program has a program memory of 8KB 4K x 16 bytes, which is the size of the program. There is a PIC Core Processor inside MCU that provides this device with its power. The device belongs to MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs Type. Microcontroller is known that the chip has 44 terminations in total. 8-bits are used for its size. A 5V volt supply is provided by the Microcontroller chip. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. 8kB is the memory size of the part. PIC18F4321 serves as a base part number to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 40MHz and it is able to operate at a high frequency. There are a total of YES channels in the device. The chip has 44 pins. The clock has 4 timers/counters to keep track of the time. A total of 44 pins are included in the package. In this device, there is a PIC CPU embedded within it.
PIC18F4321T-I/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F4321T-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F4321T-I/PT Microcontroller applications.
  • Data acquisition and control
  • Process control devices
  • Calculator
  • Industrial instrumentation devices
  • Christmas lights
  • Volt meter
  • Toys
  • Scanners
  • Traditional industrial transformation
  • Dialysis machines
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F4321T-I/PT
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2007
  • Series
    PIC® 18F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1W
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18F4321
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    25 MHz
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • Program Memory Size
    8KB 4K x 16
  • Supply Current-Max
    23mA
  • Data Converter
    A/D 13x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
    8b
  • PWM Channels
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm