  • PIC18F4455T-I/PT
PIC18F4455T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F4455T-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F4455T-I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC18F4455T-I/PT
Description:
24KB 12K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 18F Series PIC18F4455 44 Pin 48MHz 5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC18F4455T-I/PT Overview
It is available in the 44-TQFP package for the benefit of saving space. A Surface Mount mounting method is used. This item can be found in package Tape & Reel (TR). A core processor of PIC is present in the device. The temperature should be kept at -40°C~85°C TA while working. The type of memory in which this program is stored is FLASH. The device has 35 I/Os. Other components that are comparable to it have the base part number PIC18F4455. QUAD is the position of its terminals on the board. It consists of 44 terminationals. An electrical component such as this is included in the series PIC? 18F. This is due to the fact that the supply voltage is 5V, resulting in high efficiency. The gadget has MICROCONTROLLER for its uPs, uC, and peripheral ICs. 44 pins are used to construct it. A method of mounting is used, which is Surface Mount. On it, there are 44 pins. It is one of the components included in Microcontrollers. Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 24kB. Supply current is maximum at 50mA. It is highly efficient when it works at a frequency of 48MHz. 5V provides an adaptable and voltage-independent supply voltage when it is used by designers. 4 counters/timers are currently active. PIC CPUs are included in this part. Using an oscillator type Internal, it operates.
PIC18F4455T-I/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F4455T-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F4455T-I/PT Microcontroller applications.
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Speed meter
  • Home video and audio
  • Walkie talkies
  • ECG machine
  • Firewalls
  • Microwave ovens
  • Leakage current tester
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F4455T-I/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    24kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    24KB 12K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Supply Current-Max
    50mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 13x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    48 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • ROM (words)
    12288
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F4455
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V