  • PIC18F448-E/PT
PIC18F448-E/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F448-E/PT
HK JDW NO:
536-PIC18F448-E/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC18F448-E/PT
Description:
16KB 8K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 18F Series PIC18F448 44 Pin 40MHz 4.5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC18F448-E/PT Overview
Due to the benefits of saving space, it is available in the 44-TQFP package. This is mounted using the Surface Mount method. In the package Tray, it is included. Device with PIC core processor issupported. During work, the temperature should remain at -40°C~125°C TA. It has a type of program memory of FLASH. 33 I/Os can be found on it. It has a base part number of PIC18F448 that can be used to find other components that are comparable. This device has terminals at QUAD. In this case, there are 44 terminationals. It is a member of the PIC? 18F series of electrical components. The 4.5V supply voltage enables high efficiency. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC for its uPs, uC, and peripheral ICs. A total of 44 pins are used in its construction. There are 44 pins on it. It falls under the category of Microcontrollers. Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 16kB. There is a maximum current supply of 50mA. A 5V source is used for powering it. This device achieves excellent efficiency at frequencies of 40MHz. When 5V is employed, designers can fully utilize its adaptability and supply voltage. A total of 4 timers/counters have been set up. The part is a part of the PIC CPU family. Moreover, it possesses the property of ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY. Using an oscillator type External, it operates.
PIC18F448-E/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F448-E/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F448-E/PT Microcontroller applications.
  • Instrument control
  • Smoke alarms
  • Industrial instrumentation devices
  • Entertainment products
  • Toys
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Air fryers
  • Aerospace navigation systems
  • Process control devices
  • Television
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F448-E/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F448
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    33
  • Speed
    25 MHz
  • RAM Size
    768 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    50mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • ROM (words)
    8192
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm