  • PIC18F458T-I/PT
PIC18F458T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F458T-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC18F458T-I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC18F458T-I/PT
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F458 44 Pin 40MHz 4.5V 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 39
Purchasing and Inquiry
PIC18F458T-I/PT Overview
It comes in a 44-TQFP package. It has a number of 33I/Os. The Mounting Type of the device is Surface Mount. It is based on the 8-Bit. The It?ˉs Program Memory Type is FLASH. The device runs in -40??C~85??C TA Operating Temperature. It runs in PIC? 18F Series.
PIC18F458T-I/PT Features
PIC? 18F series
Base part number of PIC18F458
Additional features of ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY
44 Terminals
Based on the 8-Bit
Comes with 44 Pins
PIC18F458T-I/PT Applications
  • Microwave ovens
  • Digital set-top boxes
  • iPod
  • Fan
  • Nintendo
  • Television
  • DVD\DV\MP3 players
  • Washing machine
  • iPad
  • Kindle
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F458T-I/PT
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F458
  • Pin Count
    44
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    50mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    PIC® 18F