  • PIC18F4680-E/P
PIC18F4680-E/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F4680-E/P
HK JDW NO:
536-PIC18F4680-E/P
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
PIC18F4680-E/P
Description:
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F4680 40 Pin 40MHz 5V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Purchasing and Inquiry
PIC18F4680-E/P Overview
The package is 40-DIP (0.600, 15.24mm)-shaped. With 36 I/Os, it's pretty good. It is important to note that the Microcontroller has a Through Hole mounting type. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. The type of program memory it uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~125°C TA. The PIC® 18F series includes this electrical component. 64KB 32K x 16 is the size of its program memory. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 40. 8-bits are used in Microcontroller. Microcontroller chip has outputs of 5V volts. DMA channels number NO. The part has a memory size of 64kB. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC18F4680. Using a 40MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Chips have 40 pins. A total of 40 pins are included in the package. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the PIC CPU. Among the eight programmable I/O sections, there are many different ways in which it can be programmed. A total of 4 PWM channels are being used by the device.
PIC18F4680-E/P Features
40-DIP (0.600, 15.24mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC18F4680-E/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F4680-E/P Microcontroller applications.
  • Fax machines
  • Embedded gateways
  • Process control devices
  • Radio
  • Home appliances
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Smartphone
  • Computers
  • Fire detection & safety devices
  • Fabric
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F4680-E/P
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    PIC® 18F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    40
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18F4680
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    36
  • RAM Size
    3.25K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 32K x 16
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 11x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
    8b
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    32768
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    44
  • Number of PWM Channels
    4
  • Length
    52.26mm