  • PIC18F4682-I/P
PIC18F4682-I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F4682-I/P
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F4682-I/P
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
PIC18F4682-I/P
Description:
80KB 40K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 18F Series PIC18F4682 40 Pin 40MHz 5V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Purchasing and Inquiry
PIC18F4682-I/P Overview
As a result, it is available in the 40-DIP (0.600, 15.24mm) package. Mounted using Through Hole. It is available in the Tube package. With a processor of PIC cores, the device is powered. During work, the temperature should remain at -40°C~85°C TA. It has a type of program memory of FLASH. There are 36 I/Os on the board. A component with the same part number as PIC18F4682 can be compared to other similar components. A DUAL position is assigned to its terminals. There are a total of 40 terminations in it. In the PIC? 18F series, this electrical component is found. Because the supply voltage is 5V, high efficiency can be achieved. The gadget has MICROCONTROLLER for its uPs, uC, and peripheral ICs. A number of 40 pins are used to construct it. A method of mounting is used, which is Through Hole. In total, it has 40 pins. It belongs to the subcategory Microcontrollers. Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 80kB. A 5V source is used for powering it. When working at a frequency of 40MHz it is able to achieve excellent efficiency. 4 timer/counters are present. The part is a part of the PIC CPU family. 44 is the number of programmable I/O. Internal is the oscillator type it uses.
PIC18F4682-I/P Features
40-DIP (0.600, 15.24mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC18F4682-I/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F4682-I/P Microcontroller applications.
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Toys
  • Home video and audio
  • Traditional industrial transformation
  • Projector
  • Oscilloscopes
  • Smartphone
  • Instrument control
  • Smoke alarms
  • Microwave ovens
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F4682-I/P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    40
  • Termination
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18F4682
  • Pin Count
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    80kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    36
  • RAM Size
    3.25K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    80KB 40K x 16
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Density
    640 kb
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    44
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of PWM Channels
    5
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    4.953mm
  • Length
    53.21mm
  • Width
    14.732mm