  • PIC18F8722T-E/PT
PIC18F8722T-E/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F8722T-E/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F8722T-E/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
PIC18F8722T-E/PT
Description:
128KB 64K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F8722 80 Pin 25MHz 5V 80-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC18F8722T-E/PT Overview
The package is in 80-TQFP format. The MCU has 70 I/O ports. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. -40°C~125°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. Microcontroller runs in PIC® 18F Series. Microcontroller has abundant program memory size of 128KB 64K x 16. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This device falls under the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. Microcontroller is known that the chip has 80 terminations in total. 8-bits are the size of the data that comes with MCU. IC Chip has 5V volt supply outputs. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. 128kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number PIC18F8722, you will be able to find alternatives for the part. In the case of 25MHz frequency operation, it can perform efficiently. There are a total of YES channels in the device. In this chip, 80 pins can be accessed. It comes with 5 timers/counters that can be set up. It has 80 pins in total. The device is powered by the the PIC CPU family that is embedded in it.
PIC18F8722T-E/PT Features
80-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F8722T-E/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F8722T-E/PT Microcontroller applications.
  • CD players
  • Multi-meter
  • Laminators
  • Coffee machines
  • Printers
  • Dryers
  • Food and beverage
  • Pacemakers
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Set-top boxes
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F8722T-E/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    20
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    12mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-TQFP
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    25MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F8722
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    70
  • RAM Size
    3.8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V