  • PIC18LF458-I/PT
PIC18LF458-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF458-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC18LF458-I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC18LF458-I/PT
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18LF458 44 Pin 40MHz 4.5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC18LF458-I/PT Overview
The package is 44-TQFP-shaped. 33 I/Os are available. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. PIC® 18F-series components are electrical components. There is 32KB 16K x 16 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. During the manufacture of the IC chip, there is a number 44 of terminations. 8-bits are used in Microcontroller. An output voltage of 4.5V volts is available for this Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. 32kB memory size belongs to the part. PIC18LF458 is the base part number that you can use to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 40MHz. On the chip, there are 44 pins that are accessible. The clock has 4 timers/counters to keep track of the time. In total, it has 44 pins. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the PIC CPU. As an example, there is a feature called ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY to name only a few. It consists of 8 channels in total for the ADC. 5 PWM channels are used by the device.
PIC18LF458-I/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18LF458-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18LF458-I/PT Microcontroller applications.
  • Security systems
  • Christmas lights
  • Fabric
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Process control devices
  • Laptops
  • Broadband technology
  • Equipment control
  • Playstation
  • Computed Tomography (CT scan)
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF458-I/PT
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18LF458
  • Pin Count
  • Lead Pitch
    500μm
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    40 μs
    4
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    5
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm