  • PIC18LF4610-I/PT
PIC18LF4610-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF4610-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC18LF4610-I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC18LF4610-I/PT
Description:
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 18F Series PIC18LF4610 44 Pin 40MHz 5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC18LF4610-I/PT Overview
For the purpose of saving space, it is available in the 44-TQFP package. Surface Mount is used for mounting. A package of Tray contains it. The device has a PIC core processor. In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. FLASH is the type of program memory used by it. It has a number of 36I/Os. To find comparable components, use the PIC18LF4610 base part number. The terminals are positioned at QUAD. 44 terminationals are present. PIC? 18F is the series number of this electrical component. High efficiency is possible due to the 5V supply voltage. This gadget has MICROCONTROLLER as its uPs/uCs/Peripheral IC. A number of 44 pins are used to construct it. According to Surface Mount, it is mounted. It is equipped with 44 pins in total. It falls under the category of Microcontrollers. The devices have a maximum memory size of 64kB that can be used to store programs and data. Power is provided by a source of 2/5.5V. It performs extremely well at a frequency of 40MHz. It appears that there are 4 timers/counters in use. This part is part of the PIC family of CPUs. Using a Internal oscillator type, it works well.
PIC18LF4610-I/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18LF4610-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18LF4610-I/PT Microcontroller applications.
  • Toasters
  • Food and beverage
  • Home video and audio
  • Fabric
  • Entertainment products
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Set-top boxes
  • Virtual reality VR robots
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Measuring revolving objects
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF4610-I/PT
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18LF4610
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5.5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    36
  • RAM Size
    3.8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 32K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 13x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    4
  • ROM (words)
    32768
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    PIC® 18F