  • PIC24FJ128GA704T-I/PT
PIC24FJ128GA704T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ128GA704T-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC24FJ128GA704T-I/PT
Package:
44-TQFP
Description:
128KB 43K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ128GA704 3.3V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ128GA704T-I/PT Overview
In a 44-TQFP package, the MCU is available. In total, it has 36 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. A 16-Bit core is used in order to power the IC chip. There is a memory type of FLASH in its program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. Microcontroller runs in PIC® 24F Series. Microcontroller has abundant program memory size of 128KB 43K x 24. Powered by a PIC Core processor. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. There are 44 terminations on the IC chip. A 16-bit operation is performed by this part. Input voltage for the chip is 3.3V volts. A total of YES DMA channels are available. You can find alternatives through the base part number PIC24FJ128GA704. There are a total of YES channels in the device. The clock frequency is 48MHz.
PIC24FJ128GA704T-I/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
PIC24FJ128GA704T-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ128GA704T-I/PT Microcontroller applications.
  • Projectors
  • Scanners
  • Air fryers
  • Measuring revolving objects
  • Volt meter
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Information appliances
  • Toasters
  • Blood pressure monitors
  • Missile control
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ128GA704T-I/PT
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    PIC® 24F
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    PIC24FJ128GA704
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G44
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    48MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 14x12b
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm