  • PIC24FJ128GA705T-I/M4
PIC24FJ128GA705T-I/M4
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ128GA705T-I/M4
HK JDW NO:
536-PIC24FJ128GA705T-I/M4
Package:
48-UFQFN Exposed Pad
Description:
128KB 43K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series 3.3V 48-UFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ128GA705T-I/M4 Overview
There is a 48-UFQFN Exposed Pad package available. There are 40 I/Os on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. The 16-Bit core is the core of the MCU. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® 24F series of components. 128KB 43K x 24 is the size of its program memory. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. There are 48 terminations on the IC chip. The part works on a 16-bit basis. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. The Microcontroller chip has YES DMA channels. Devices work in YES PWM channels. It runs on a 48MHz clock.
PIC24FJ128GA705T-I/M4 Features
48-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
PIC24FJ128GA705T-I/M4 Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ128GA705T-I/M4 Microcontroller applications.
  • Dishwashers
  • Air fryers
  • DVD\DV\MP3 players
  • Current meter
  • Industrial instrumentation devices
  • Entertainment products
  • Gas monitoring systems
  • Process control devices
  • Set-top boxes
  • Televisions
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ128GA705T-I/M4
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Package / Case
    48-UFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® 24F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N48
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of I/O
    40
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    48MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 14x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm