  • PIC24FJ128GB204T-I/PT
PIC24FJ128GB204T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ128GB204T-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC24FJ128GB204T-I/PT
Package:
44-TQFP
Description:
128KB 43K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FJ128GB204 44 Pin 32MHz 3.3V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ128GB204T-I/PT Overview
The package has a 44-TQFP shape. The board has 34 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. 16-Bit core is the basis for this Microcontroller. The type of program memory it uses is FLASH. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. The PIC® XLP™ 24F series is comprised of this electrical component. The size of the program memory of Microcontroller is 128KB 43K x 24. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This device falls under the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. This chip has a total of 44 terminations on MCU chip. You get a 16-bit size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. The part owns 128kB memory size. You can find alternatives through the base part number PIC24FJ128GB204. MCU's frequency is 32MHz. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. On the chip, there are 44 pins that are accessible. The clock has 5 timers/counters to keep track of the time.
PIC24FJ128GB204T-I/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
PIC24FJ128GB204T-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ128GB204T-I/PT Microcontroller applications.
  • Vacuum cleaners
  • Paper shredders
  • Heater/Fan
  • Volt meter
  • Heart rate monitors
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Fire detection & safety devices
  • Multi-meter
  • Gas monitoring systems
  • PDAs, game consoles
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ128GB204T-I/PT
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24FJ128GB204
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    34
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    AES, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP/PSP, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 12x10b/12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    131072
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm