  • PIC24FJ256GA702T-I/SO
PIC24FJ256GA702T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ256GA702T-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC24FJ256GA702T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
256KB 85.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ256GA702 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ256GA702T-I/SO Overview
The package is in 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) format. The MCU has 22 I/O ports. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. As the name implies, this Microcontroller is based on the 16-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. PIC® 24F-series components are electrical components. This program has a program memory of 256KB 85.5K x 24 bytes, which is the size of the program. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. Microcontroller's a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. This chip has a total of 28 terminations on MCU chip. You get a 16-bit size. Microcontroller chip has outputs of 3.3V volts. A total of YES DMA channels are available. PIC24FJ256GA702 is the base part number that you can use to find alternatives. The device works in YES PWM channels. In terms of frequency, it operates at a 32MHz clock rate. A total of 5 external interrupts are included in the Microcontroller as well. A IC chip with 3 bits has 3 bits in total.
PIC24FJ256GA702T-I/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
PIC24FJ256GA702T-I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ256GA702T-I/SO Microcontroller applications.
  • Electronic jamming systems
  • Data acquisition and control
  • Medical instruments chromatographs
  • Industrial instrumentation devices
  • Playstation
  • Washing machine
  • Hand-held metering systems
  • Wastewater treatment
  • Copiers
  • Automatic staplers
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ256GA702T-I/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Program Memory Size
    256KB 85.5K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    7.7mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 10x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    88064
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    16384
  • Number of Timers
    3
  • Number of External Interrupts
    5
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Number of DMA Channels
    6
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    PIC24FJ256GA702
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    22
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz