  • PIC24FJ32GB002-I/ML
PIC24FJ32GB002-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ32GB002-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC24FJ32GB002-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Description:
32KB 11K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FJ32GB002 28 Pin 32MHz 28-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ32GB002-I/ML Overview
This Microcontroller comes in a 28-VQFN Exposed Pad package. With 19 I/Os, it's pretty good. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. As the name implies, this Microcontroller is based on the 16-Bit core. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. The PIC® XLP™ 24F series is comprised of this electrical component. Having a size of 32KB 11K x 24, Microcontroller has a program memory of X bytes. MCU is powered by PIC Core Processor. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral ICs type. This chip has a total of 28 terminations on MCU chip. 16-bits are used in Microcontroller. The part has a memory size of 32kB. Using the base part number PIC24FJ32GB002, you will be able to find alternatives for the part. Performing well when operated at frequency 32MHz can be achieved. In this chip, 28 pins can be accessed. It counts 28 pins. In this device, there is a PIC CPU embedded within it. A total of 5 PWM channels are used by the device.
PIC24FJ32GB002-I/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ32GB002-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ32GB002-I/ML Microcontroller applications.
  • Ipod
  • Smartphone
  • Mobile computers
  • Binding machines
  • Leakage current tester
  • CD players
  • Automatic braking system
  • Telephone sets
  • Security systems
  • Microwave ovens
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ32GB002-I/ML
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ32GB002
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    19
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V