  • PIC24FJ48GA002-I/ML
PIC24FJ48GA002-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ48GA002-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC24FJ48GA002-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Description:
48KB 16K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC? 24F Series PIC24FJ48GA002 28 Pin 32MHz 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ48GA002-I/ML Overview
For the purpose of saving space, it is available in the 28-VQFN Exposed Pad package. It is mounted using the way of Surface Mount. It comes in a Tube package. The device has a PIC core processor. In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. FLASH is its program memory type. There are 21 I/Os on it. In order to find similar components, it has a base part number of PIC24FJ48GA002. The terminals of this device are located at QUAD. This circuit consists of 28 terminationals. PIC? 24F is the series number of this electrical component. It is possible to achieve high efficiency with a 3.3V supply voltage. It has uPs/uCs/Peripheral IC - MICROCONTROLLER. 28 pins are used to construct it. According to Surface Mount, it is mounted. This device has a total of 28 pins. It is one of the components included in Microcontrollers. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 48kB. Working at a frequency of 32MHz results in excellent efficiency. A total of 5 timers/counters have been set up. This part is part of the PIC family of CPUs. Normal operation requires a supply voltage (Vsup) above 2V. Using a Internal oscillator type, it works well.
PIC24FJ48GA002-I/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ48GA002-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ48GA002-I/ML Microcontroller applications.
  • Refrigerators
  • Printers
  • Dryers
  • Blood pressure monitors
  • Embedded gateways
  • Ipad
  • Toasters
  • Guidance-GPS
  • Petrochemical
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ48GA002-I/ML
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ48GA002
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    48kB
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    48KB 16K x 24
  • Connectivity
    I2C, PMP, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 10x10b
  • Watchdog Timer
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    PIC
  • Number of ADC Channels
    10
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    950μm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm