  • PIC24FJ512GA610T-I/PT
PIC24FJ512GA610T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ512GA610T-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC24FJ512GA610T-I/PT
Package:
100-TQFP
Description:
512KB 170K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ512GA610 32MHz 3.3V 100-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ512GA610T-I/PT Overview
The package is in 100-TQFP format. This Microcontroller has 85 I/Os. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The MCU is based on the 16-Bit core. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. Microcontroller runs in PIC® 24F Series. Having a size of 512KB 170K x 24, Microcontroller has a program memory of X bytes. MCU is powered by PIC Core Processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. 100 is the number of terminations on the IC chip that are present. 16-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. The system has YES channels for DMA communication. 512kB memory size belongs to the Chip part. There are a number of alternatives to the base part number PIC24FJ512GA610 that you can find. At a frequency of 32MHz, Microcontroller can operate efficiently. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. As a few examples, there are additional features like ITS ALSO AVAILABLE WITH 24-CH 10-BIT that are available in the software.
PIC24FJ512GA610T-I/PT Features
100-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
PIC24FJ512GA610T-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ512GA610T-I/PT Microcontroller applications.
  • Industrial instrumentation devices
  • Traditional industrial transformation
  • Blenders
  • Firewalls
  • Hard drives
  • Air fryers
  • Toasters
  • Home video and audio
  • Hand-held metering systems
  • Virtual reality VR robots
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ512GA610T-I/PT
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ITS ALSO AVAILABLE WITH 24-CH 10-BIT
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ512GA610
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    85
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V