  • PIC24FJ64GA204-E/ML
PIC24FJ64GA204-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ64GA204-E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC24FJ64GA204-E/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Description:
64KB 64K x 8 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FJ64GA204 32MHz 3.3V 44-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ64GA204-E/ML Overview
44-VQFN Exposed Pad-packages are available. There are 35 I/Os. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. The MCU is based on the 16-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The PIC® XLP™ 24F series includes this electrical component. Having a size of 64KB 64K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. There's a PIC Core Processor inside. MICROCONTROLLER uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. There are 44 terminations on the IC chip. 16-bits are used for its size. Microcontroller chip has outputs of 3.3V volts. A total of YES DMA channels are available. This MCU is implemented with 64kB memory. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC24FJ64GA204 to find them. MCU's frequency is 32MHz. The device works in YES PWM channels.
PIC24FJ64GA204-E/ML Features
44-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
PIC24FJ64GA204-E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ64GA204-E/ML Microcontroller applications.
  • Answering machines
  • Smart instruments
  • Air fryers
  • Dialysis machines
  • Embedded gateways
  • Laptops
  • Blood pressure monitors
  • Automatic staplers
  • Copiers
  • Industrial instrumentation devices
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ64GA204-E/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ64GA204
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N44
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    AES, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP/PSP, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 13x10b/12b
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm