  • PIC24FV16KA302T-I/SO
PIC24FV16KA302T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FV16KA302T-I/SO
HK JDW NO:
536-PIC24FV16KA302T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
16KB 5.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FV16KA302 28 Pin 32MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC24FV16KA302T-I/SO Overview
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)-packages are available. A total of 23 I/Os are on the Microcontroller. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. A 16-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of its program memory is FLASH. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. PIC® XLP™ 24F-series components are electrical components. This program has a program memory of 16KB 5.5K x 24 bytes, which is the size of the program. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. During the manufacturing process, 28 terminations were applied to the IC chip. 16-bits are used in Microcontroller. Microcontroller chip has outputs of 3.3V volts. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 16kB memory. Using the base part number PIC24FV16KA302, you will be able to find alternatives for the part. A good performance can be achieved at a frequency of 32MHz, as long as it is operated at a low power consumption. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. On the chip, 28 pins are accessible. The clock has 5 timers or counters on it. A total of 28 pins are present. A total of 3 external interrupts are included in the Microcontroller as well.
PIC24FV16KA302T-I/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FV16KA302T-I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FV16KA302T-I/SO Microcontroller applications.
  • Computers
  • Pacemakers
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Radio
  • Aerospace navigation systems
  • Telephone sets
  • Vacuum cleaners
  • Video and voice processing
  • Oscilloscopes
  • Christmas lights
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FV16KA302T-I/SO
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24FV16KA302
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    23
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 5.5K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    20mA
  • Data Converter
    A/D 13x12b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    16b
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Screening Level
    TS-16949
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    2048
  • Number of External Interrupts
    3
  • On Chip Data RAM Width
    16
  • Time-Min
    SECONDS
  • Length
    17.9mm