  • PIC24FV16KM102-I/SP
PIC24FV16KM102-I/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FV16KM102-I/SP
HK JDW NO:
536-PIC24FV16KM102-I/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
16KB 5.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FV16KM102 28 Pin 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC24FV16KM102-I/SP Overview
The package has a 28-DIP (0.300, 7.62mm) shape. A total of 23 I/Os are on the Microcontroller. The Microcontroller has a mounting type of Through Hole, which indicates that it is mounted conveniently. As the name implies, this Microcontroller is based on the 16-Bit core. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. The PIC® XLP™ 24F series includes this electrical component. This program has a program memory of 16KB 5.5K x 24 bytes, which is the size of the program. A PIC Core processor is used to power the device. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 28 terminals. This part works in a 16-bit manner. There is a 5V volt supply output on the chip. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. The base part number PIC24FV16KM102 can be used to find alternatives. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. It is possible to access the 28 pins on the chip. A 32MHz-clock frequency is used to operate it. As an example, there is a feature called IT ALSO OPERATES 2V AT 8MHZ to name only a few. It is designed with 1 serial inputs and outputs (I/Os). This part contains 3 external interrupts which provide a high level of flexibility. It is possible to have 1 bits in a IC chip.
PIC24FV16KM102-I/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC24FV16KM102-I/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FV16KM102-I/SP Microcontroller applications.
  • ECG machine
  • Projector
  • Digital set-top boxes
  • Tape drives
  • Industrial instrumentation devices
  • 3D printers
  • Wastewater treatment
  • Refrigerators
  • Digital cameras
  • Leakage current tester
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FV16KM102-I/SP
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Number of Terminations
    28
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES 2V AT 8MHZ
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    PIC24FV16KM102
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.2V
  • Number of I/O
    23
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    16KB 5.5K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    10mA
  • Data Converter
    A/D 19x10b/12b
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    5461
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    512
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of Timers
    1
  • Number of External Interrupts
    3
  • On Chip Data RAM Width
    16
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Length
    34.67mm
  • Width
    7.62mm