  • PIC32MX320F064H-80I/MR
PIC32MX320F064H-80I/MR
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX320F064H-80I/MR
HK JDW NO:
536-PIC32MX320F064H-80I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
64KB 64K x 8 FLASH MIPS32? M4K? 32-Bit Microcontroller PIC? 32MX Series PIC32MX320F064H 64 Pin 80MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC32MX320F064H-80I/MR Overview
There is a 64-VFQFN Exposed Pad package available to save space. It is mounted using the way of Surface Mount. You can find it in the package of Tube. Device with MIPS32? M4K? core processor issupported. Work should be done at -40°C~85°C TA. Its type of program memory is FLASH. A total of 53 I/Os are present. A component with the same part number as PIC32MX320F064H can be compared to other similar components. QUAD is the position of its terminals on the board. This circuit consists of 64 terminationals. The PIC? 32MX series includes this electrical component. The supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MICROCONTROLLER, RISC in order to monitor their performance. The structure is composed of 64 pins. The mounting of this device is carried out following the method of Surface Mount. This device has a total of 64 pins. This is a component included in Microcontrollers. In the device, there is a memory capacity of 64kB which may be used to store programs and data. The core architecture of the system is PIC. Using a frequency of 80MHz, it is very efficient. This part is part of the PIC family of CPUs. Using oscillator type Internal makes it work.
PIC32MX320F064H-80I/MR Features
64-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC32MX320F064H-80I/MR Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC32MX320F064H-80I/MR Microcontroller applications.
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Radio
  • Calculator
  • Hand-held metering systems
  • DCS control intelligent sensor
  • Volt meter
  • Nintendo
  • Heart rate monitors
  • Home video and audio
  • Electromechanical control
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX320F064H-80I/MR
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 32MX
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC32MX320F064H
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    32
  • Core Processor
    MIPS32® M4K™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    32b
  • Density
    512 kb
  • Core Architecture
    PIC
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of PWM Channels
    5
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    950μm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm