  • PIC32MX420F032H-40I/PT
PIC32MX420F032H-40I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX420F032H-40I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC32MX420F032H-40I/PT
Package:
64-TQFP
Description:
32KB 32K x 8 FLASH MIPS32? M4K? 32-Bit Microcontroller PIC? 32MX Series PIC32MX420F032H 64 Pin 40MHz 3.3V 64-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC32MX420F032H-40I/PT Overview
To save space, it is included in the 64-TQFP package. Surface Mount is used for mounting. This item can be found in package Tray. The device has a MIPS32? M4K? core processor. Working at -40°C~85°C TA temperature is recommended. The type of memory in which this program is stored is FLASH. There are 53 I/Os on it, which makes it a very simple device. Based on the PIC32MX420F032H base part number, it can be compared with other components. QUAD is the location of its terminals. It has 64 terminationals. The PIC? 32MX series includes this electrical component. This is due to the fact that the supply voltage is 3.3V, resulting in high efficiency. As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROCONTROLLER, RISC. A number of 64 pins are used to construct it. It is mounted based on the method of Surface Mount. In total, it has 64 pins. It is one of the components included in Microcontrollers. Memory size for the devices is 32kB, which can be used to store programs and data. PIC is its core architecture. At a frequency of 40MHz, it exhibits excellent efficiency. The part is a part of the PIC CPU family. 51 is the number of programmable I/O. There is an oscillator type Internal used in this circuit.
PIC32MX420F032H-40I/PT Features
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC32MX420F032H-40I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC32MX420F032H-40I/PT Microcontroller applications.
  • Removable disks
  • Blenders
  • Industrial instrumentation devices
  • 3D printers
  • Television
  • Hard drives
  • Laminators
  • Kindle
  • Volt meter
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX420F032H-40I/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PIC® 32MX
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC32MX420F032H
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    53
  • Nominal Supply Current
    24mA
  • Speed
    80 MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    MIPS32® M4K™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    32b
  • Address Bus Width
    32b
  • Density
    256 kb
  • Core Architecture
    PIC
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    51
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of PWM Channels
    5
  • Number of I2C Channels
    2
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    1.05mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm