  • PIC32MX470F512L-120/PT
PIC32MX470F512L-120/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX470F512L-120/PT
HK JDW NO:
536-PIC32MX470F512L-120/PT
Package:
100-TQFP
Description:
512KB 512K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX470F512L 120MHz 3.3V 100-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC32MX470F512L-120/PT Overview
Packaged in a 100-TQFP format, this MCU is available in a compact size. There are 81 I/Os. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. As the name implies, this Microcontroller is based on the 32-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The Microcontroller runs in 0°C~70°C TA Operating Temperature. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® 32MX series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 512KB 512K x 8. With a MIPS32® M4K™ Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 100 is the number of terminations on the IC chip that are present. 32-bits are the size of the data that comes with MCU. The component always operates in 3.3V supply voltage. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 512kB is the memory size of the part. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC32MX470F512L. A good performance can be achieved at a frequency of 120MHz, as long as it is operated at a low power consumption. Using YES PWM channels, the device works. There is an embedded the PIC CPU family inside the device, which makes it a powerful device. As an example, one of the additional features that you can use is AEC-Q100 REVH (GRADE 2 -40 CEL TO +105 CEL) PLANNED.
PIC32MX470F512L-120/PT Features
  • 100-TQFP package
  • Mounting type of Surface Mount
  • Microcontrollers subcategory
PIC32MX470F512L-120/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC32MX470F512L-120/PT Microcontroller applications.
  • 3D printers
  • Equipment control
  • Aerospace navigation systems
  • Guidance-GPS
  • Graphic terminals
  • Nintendo
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Keyboards
  • X-ray
  • Electromechanical control
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX470F512L-120/PT
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    AEC-Q100 REVH (GRADE 2 -40 CEL TO +105 CEL) PLANNED
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    120MHz
  • Base Part Number
    PIC32MX470F512L
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    81
  • RAM Size
    128K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Supply Current-Max
    84mA
  • Data Converter
    A/D 28x10b
    NO
  • ROM (words)
    536576
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    PIC
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm