  • PIC32MX575F256H-80I/MR
PIC32MX575F256H-80I/MR
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX575F256H-80I/MR
HK JDW NO:
536-PIC32MX575F256H-80I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
256KB 256K x 8 FLASH MIPS32? M4K? 32-Bit Microcontroller PIC? 32MX Series PIC32MX575F256H 64 Pin 80MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 7844
Purchasing and Inquiry
PIC32MX575F256H-80I/MR Overview
There is an option to purchase it in the 64-VFQFN Exposed Pad package, which saves space. Surface Mount is used for mounting. It is available in the Tube package. The device has a MIPS32? M4K? core processor. Work should be done at -40°C~85°C TA. FLASH is its program memory type. It has a number of 53I/Os. To find comparable components, use the PIC32MX575F256H base part number. QUAD is the position of its terminals on the board. This circuit consists of 64 terminationals. This electrical component is part of the PIC? 32MX series. Using the 3.3V supply voltage allows for high efficiency. UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MICROCONTROLLER, RISC in order to monitor their performance. A total of 64 pins are used in its construction. The method of Surface Mount is used to mount it. It is equipped with 64 pins in total. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. In the device, there is a memory capacity of 256kB which may be used to store programs and data. PIC forms the basis of its architecture. In this case, 98mA represents the maximum current supply. At a frequency of 80MHz, it can achieve excellent efficiency. 5 counters/timers are currently active. This part is an integral part of the PIC CPU family. There are 51 programmable I/Os in the device. Internal is the oscillator type it uses.
PIC32MX575F256H-80I/MR Features
64-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC32MX575F256H-80I/MR Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC32MX575F256H-80I/MR Microcontroller applications.
  • Binding machines
  • Heater/Fan
  • Food and beverage
  • Smart instruments
  • Current meter
  • Traditional industrial transformation
  • Industrial instrumentation devices
  • Broadband technology, video and voice processing
  • X-ray
  • Measuring revolving objects
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX575F256H-80I/MR
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 32MX
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC32MX575F256H
  • Pin Count
  • Interface
    CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • Core Processor
    MIPS32® M4K™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Supply Current-Max
    98mA
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    PIC
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    51
  • Number of UART Channels
    6
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of I2C Channels
    4
  • Number of SPI Channels
    3
  • Height
    950μm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm