  • PL10-20-130B
PL10-20-130B
advertisement
Manufacturer No:
PL10-20-130B
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-PL10-20-130B
Package:
Datasheet:
PL10-20-130B
Description:
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PL10-20-130B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    240g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    PL10-xx130B
  • Size / Dimension
    47.60mm Lx39.70mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Subcategory
    Other Transformers
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Physical Dimension
    L47.62XB39.7XH36.2 (mm)
  • Voltage - Isolation
    3500Vrms
  • Max Output Current
    1A
  • Input Voltage-Nom
    230V
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1A Series 500mA
  • Power - Max
    10VA
  • Output Voltage 1
    10V
  • Application
    POWER
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 10V Series 20V
  • Output Voltage 2
    10V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    10 VA
  • Height
    36.2mm
  • Height Seated (Max)
    36.20mm
  • Length
    47.62mm
  • Width
    39.7mm