  • PLD-40-500B
PLD-40-500B
advertisement
Manufacturer No:
PLD-40-500B
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-PLD-40-500B
Package:
Datasheet:
PLD-40-500B
Description:
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PLD-40-500B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -30°C~50°C
  • Series
    PLD-40 (40W)
  • Size / Dimension
    5.04Lx2.36W x 1.24 H 128.0mmx60.0mmx31.5mm
  • Feature
    OTP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, ENEC
  • Efficiency
    88%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    295VAC
  • Voltage - Output 1
    80V
  • Voltage - Input (Min)
    180VAC
  • Output Current
    500mA
  • Output Power
    40W
  • Voltage - Output
    45V~80V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    500mA
  • Max Output Power
    40W
  • Max Input Current
    350mA
  • Height
    31.5mm