  • PLT1206Z9091LBTS
PLT1206Z9091LBTS
advertisement
Manufacturer No:
PLT1206Z9091LBTS
HK JDW NO:
881-PLT1206Z9091LBTS
Datasheet:
PLT1206Z9091LBTS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 9.09kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
PLT1206Z9091LBTS
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.01%
  • Temperature Coefficient
    ±5ppm/°C
  • Resistance
    9.09kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.4W 2/5W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, PRECISION
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm